?

Log in

No account? Create an account
 
 
26 February 2015 @ 04:25 pm
Math is my enemy  
Seriously, for as much as I don't like math, I always seem to choose math-heavy hobbies.

I had enough mango butter for yesterday's two batches of soap (Intense Almond and Bergamot Chamomile), but now I have crumbs, which is derailing my "make lots and lots of soap OMG RIGHT NOW!!!!" desire.  So I had to sit down and do math and figure out just how many soap batches I get from each pail of oil, in the amounts I usually order.

  • Hydrogenated Soybean Oil, 10 lbs: 10 batches

  • Palm Kernel Oil, 5 lbs: 12.5 batches

  • Coconut Oil, 5 lbs: 12.5 batches

  • Mango Butter, 1 lb: 10 batches

  • Shea Butter...is non-relevant right now, because I got a deal on a 5 lb pail a while back, and that gives me like 50 batches.

In the past rounds of ordering, I've gotten 20 pounds of soy oil (with a pound set aside for lip balms), to make 19 batches of soap.  But I didn't do the math on the other oils, so I've run out of palm kernel oil and had to emergency order, but only ordered the 5 lb amount, when I still had 15 batches of soap to do.  I ordered coconut oil and mango butter earlier, but that was before my shop totally sold out and I wasn't planning on making this much at once, so I've run out of mango butter and am running low on coconut oil.

I did the math today on what I need to finish out the 19 soaps and still have leftovers, as well as get more lip balm supplies (mainly tubes, some flavors).  It came close to $200 before shipping and tax were figured.  I have $100 coming from my mom, and I have about $40 in my Paypal, so I may need to adjust quantities to get what I need at a price I can afford.
 
 
Current Music: the ice cream truck is playing Jingle Bells, WTF?